Moje cesta k ziskům a učení

Na burze jsem od roku 2005. Uspěl jsem však až o pár let později po změně přístupu k obchodování. Přestal jsem ho vnímat jako zábavu a začal uplatňovat pravidla byznysu.Peter Murin

Trader a mentor


Jsem velký fanoušek intradenního obchodování a převážnou část svého traderského života jsem prožil s DAXem. Trading je mentálně náročný, proto si občas dávám pauzu a v mezidobí hledám nové zkušenosti. Jednu z nich jsem zažil v roce 2012, když jsem vedl v propertiary společnosti větší tým burzovních obchodníků. Tato zkušenost stála na začátku mé cesty lektora a mentora. Ale začněme od začátku.

K obchodování na burze jsem měl asi vždycky sklony. Nedávno jsem našel svoje „sívíčko“ z doby, kdy mi bylo 18 let, a ve kterém jsem psal, že bych chtěl být burzovním makléřem. Myslím však, že to bylo z jiných důvodů, než mám dnes. Makléřem jsem se nestal a v průběhu života jsem vystřídal několik profesí, které mě opravdu bavily. Pracoval jsem v reklamní agentuře, vydával časopis a vlastnil logistickou firmu.

Myšlenka burzy opět ožila, když si můj otec kolem roku 2004 pořídil knihu o tradingu. Byla to spíše tlustá skripta z kopírky. V té době jsem měl šlapající byznys a táta mě musel snad rok přemlouvat, abych si je přečetl. Přesto mu děkuji za to, že jsem díky němu udělal první krok do světa tradingu.

Řekl jsem si, že obchodování na burze by mohlo být to, co hledám. Spojení finanční a časové svobody, která mi v tehdejším byznysu chyběla. Cesta k cíli však byla poněkud barvitá. Začal jsem bez jakýchkoliv vědomostí s přesvědčením, že to nemůže být těžší než řídit firmu.

V prvních letech jsem tak naletěl podvodnému brokerovi GCI, prodělal na strategiích přes Strategy Runner, vymazal první účet na ropě, která měla jít dle médií až na 300 USD a nevyhrál Porsche v soutěži XTB :) Absolvoval jsem i placené semináře typu „naučte se šest ziskových strategií pro forex za jeden den“. Ano, je to jedna hodina na jednu strategii, ale v té době jsem pořád naivně věřil, že obchodování na burze je nejlehčí věc na světě. Za první roky jsem prodělal 700.000 Kč. V roce 2011 jsem ještě ztratil část kapitálu při bankrotu jednoho z největších světových brokerů MF Global.

Velká změna přišla až v krizovém roce 2008. Mojí firmě se moc nedařilo a na burze už nebylo s čeho prodělávat. Rozhodl jsem se byznys zcela opustit, jít naplno do světa financí a získat novou finanční i časovou nezávislost. Našel jsem si mentora i mentálního kouče a veškeré ztráty vyrovnal v průběhu tří měsíců. Postupně jsem zjišťoval, co funguje, a co zase ne. Mohl jsem se konečně ptát a získávat vědomosti od zkušenějších. Vytvořil jsem si cit pro trh, získal správné návyky i zkušenosti a naučil se je dále rozvíjet. Nedílnou součástí úspěchu byla zvládnutá psychika. Schopnost důvěřovat zvolené strategii, zvládat vlastní emoce a disciplinovaně ji následovat.

Přesto mě i dnes občas potkávají těžší chvilky, a zlepšování osobních dovedností či získávání zkušeností nekončí. V posledních měsících se věnuji studiu Richarda Wickoffa a mentálního kouče mám ve své ženě. Díky Míšo :)

Obchodování na burze může být skvělou cestou ke skutečné osobní, časové i finanční svobodě. Já tohle vše získal. Vydělávám víc než kdy před tím, čas si řídím, jak chci, střídavě žiji v Čechách a ve Španělsku, spravuji mnohamilionové účty, díky učení potkávám skvělé lidi a mám úžasnou podporu svého okolí. Aby však člověk uspěl, musí obchodování brát skutečně vážně a jako opravdový byznys. Nepochybně by ho mělo bavit. To neznamená, že mu musíte nutně věnovat plný úvazek – to je leckdy naopak na škodu – ale bez opravdového odhodlání uspět a přiměřeného kapitálu se úspěch dostaví jen těžko.

A právě to dnes učím studenty ve svých dlouhodobých kurzech či mentoringu. Pro ty, kteří se mého kurzu ještě nezúčastnili, píši blog, na kterém se dělím o některé poznatky z online obchodování. Ty také ilustruji svými průběžnými výsledky obchodování a stavem své equity.

Učení mě baví a mému byznysu dává hlubší smysl. Jako lektor a mentor pomáhám řadě lidí k úspěchu tak, jako pomáhali jiní mně. Uspěl jsem díky lidem, kteří byli ochotni se o svoje znalosti dělit či mě jinak podpořit. Děkuji všem.

Začněte se zlepšovat již dnes

Přihlaste se k odběru vzdělávacích informací

Chci vzdělávací videa